Hajunk állapotával kapcsolatban minden információ, amire szükségünk van rendelkezésünkre áll pusztán a hajunkra pillantva. A hajszálak állapota többet mond, mint gondolnánk.
Lássuk mit árul el hajunk állaptáról annak porozitása!
Számos helyen olvashattunk már arról, hogy mi kell a hajnak, mitől lesz szép és egészséges. Mégis, szinte sehol nincsen szó annak porozitásáról, ami viszont kulcsfontosságú, hiszen ezen műlik, hogy milyen összetevőket érdemes keresni a termékekben, s így pontosan milyen terméket kellene választanunk. Azok a kifejezések, hogy “sérült haj”, “vékonyszálú haj” egyszerűen pontatlanok. Ahelyett, hogy egy újabb haszontalan útmutatót olvasnánk el, ismerjük meg hajunk porozitását.
Mi is a porozitás?
A haj szubdermális (bőr alatti) és bőr fölötti rétegből áll. A bőrben szörtüszők és hajhagymák találhatóak, amelyek folyamatos ápolást igényelnek. A porozitás azt a szöget jelenti, amelyben a haj kutikulái felemelkednek és milyen távol fekszenek a hajrétegtől. A kutikulák alkotják a külső réteget, ami az első, legfelső réteg a hajszálon. A kutikula feladatai: védeni a külső agresszív tényezőktől, fenntartani a haj hidratálási szintjét és biztosítani a simaságot és ragyogást.
Milyen típusú porozitások léteznek?
Elméletben a haj kutikulái bármilyen irányban nőhetnek. Ha megmérnénk ezt a kiemelkedést mikrométerekben, számos porozitást vennénk észre. Az egyszerűség kedvéért azonban három típust különböztetünk meg.
- Alacsony porozitású haj, elméletben a legegészségesebb típus. Se nem törött, se nem száraz, nem is matt. Általában ez a hajtípus sötét színű és egyenes és az ázsiai nőkre jellemző. A haj sima, a hajvégek nem töredezettek, viszont ezt a típust például elég nehéz formázni. Nagyjából bármilyen konty vagy copf elkészítése meglehetősen nagy kihívást jelent. Szintén erre a hajtípusra jellemző, hogy könnyen elnehezedik, részben azért is, mert elég nehéz megfelelő kozmetikumot és ápoló terméket találni rá
- Közepes porozitású haj, a leggyakoribb típus, a nők nagy részére jellemző. Ez a hajtípus nem túl sérült, viszont nem is egészséges. Legtöbbször elég gyenge szerkezetű az állandó formázás, nem megfelelő kezelés, hormonális változások és külső hatások miatt. Néha nehezen kezelhető, rakoncátlan fürtöket jelent, hullámos, göndörödő, töredezett és korpás. Ráadásul sokszor nem megfelelően hidratált és az esszenciális, tápláló anyagok hiányától is szenved.
- Magas porozitású haj, nagyon sérült és száraz haj. Ez a típus szenved a legtöbb problémától, azt is lehetne mondani, hogy elég tragikus a helyzete. Ezt elég könnyen meg lehet mondani a törött hajvégekről, sápadt színről, mattságáról, ragacsosságáról. Ez a haj általában inkább a parókára hasonlít, mint a természetes hajra, mert legtöbbször szanaszét áll, fénytelen, és durva tapintású. A magas porozitású haj igényli a legtöbb ápolást.
Változik-e hajunk porozitása
Igen. Fontos tudnunk, hogy a haj porozitása csak annak aktuális állapotát írja le. Ha most éppen közepes porozitású a hajad, könnyen lehet, hogy nem sokára magas lesz. Hajunk állapota azon múlik, hogy hogyan ápoljuk. S nyilván ez azt is jelenti, hogy javulhat is a helyzet. Ha törődünk hajunk állapotával és kezeljük azt a megfelelő módokon, akkor alacsonyabb lesz a porozitása, ha viszont elhanyagoljuk, akkor magasabb is lehet.
A te hajadnak milyen a porozitása?
Ennek meghatározása egyszerűbb, mint gondolnád. Számos módon megtudhatjuk ezt és az információ birtokában a megfelelő hajápolási módokat és termékeket tudjuk választani.
- A legfontosabb módszer a vizuális megfigyelés. A sprőd, törékeny, göndörödő, töredezett végű haj magas porozitású. Az egyenes, hullámos, nehezen formázható haj alacsony porozitású.
- Egy másik módszer a víz teszt. Egy hajdarabot tegyünk tiszta vízbe. Ha gyorsan lesüllyed a vízben, akkor magas porozitású a haj, ha viszont egyáltalán nem süllyed el vagy csak nagyon lassan, akkor alacsony porozitású hajról beszélünk.
- A legbiztosabb módszer a mikroszkópos megfigyelés, tehát ha biztosra akarunk menni, érdemes hajszakértőhöz fordulni.
Mit nyersz azzal, ha megtudod, milyen porozitású a hajad?
Ezzel az ismerettel felvértezve tökéletes képet kaphatsz arról, hogy mire van szüksége a hajadnak. Több védelemre vagy esetleg regenerációra? A kutikulák kiemelkedése szintén egy fontos információ a haj olajos kezelésében. Az alacsony porozitású hajnak a vajak tesznek igazán jót, a magas porozitásúnak viszont a regeneráló olajok segítenek.